Akt a portrétní fotografie v ateliéru

Akt a portrétní fotografie v ateliéru

Umělecký akt v ateliéru. Foto: Karel Vlček

Prokřehlé ruce přimrzlé k fotoaparátu, pošmourno, tma. Ne vždy má zima podobu pohádkově zasněžených plání. Není ale nutné ukládat fotoaparát k zimnímu spánku. Místo toho se s námi vydejte na výpravu do tepla světel fotografického ateliéru!

 

Akt

Foto: Josef Rafael

 

V ateliéru máte možnost poznat naprosto jinou dimenzi fotografie. Místo hledání něčeho zajímavého ve světě, který nás běžně obklopuje a kde jste převážně jen pasivními diváky, je fotograf v ateliéru tak trochu bohem . Bez ohledu na denní dobu či počasí, jen fotograf rozhoduje, zda světlo bude svítit či vítr bude foukat. V ateliéru se nespoléhá na náhodu, nečíhá na ten správný moment, nečeká na nejvhodnější konstelaci podmínek. Jít, cvakat a doufat, že se těch pár zdařilých fotek přeci jen podaří - to tady prostě nejde. Fotograf v ateliéru realizuje své vize, zhmotňuje svoje fantazie a představy. Tato tvůrčí svoboda poskytuje nepřebernou škálu možností, ale přináší také zodpovědnost za výsledek. V ateliéru se fotograf nemůže vymluvit na špatné světlo či jiné nevhodné podmínky. A právě to dělá z ateliérové fotografie jednu z nejvíc obávaných fotografických disciplín. Naštěstí ale i zde platí fyzikální zákony, kompoziční pravidla a technická doporučení, která vám můžeme zprostředkovat.

 

Ateliér

Foto: Josef Rafael

 

Ať jde o focení portrétu nebo aktu, má ateliérové fotografování tři hlavní záludnosti:

1) Vybavení ateliéru. Neboli nutnost vědět, k čemu všechno to vybavení slouží a jak ho použít. Zejména s vhodným nastavením a volbou světel lze neúspěšně bojovat mnoho hodin. Proto je důležité mít vedle zkušeného fotografa, který vše ochotně poradí, vše vysvětlí a ukáže.

2) Ostření a expozice. Ateliér prověří nejen vaše znalosti vlastního fotoaparátu, s automatickými režimy a automatickým ostřením si pravděpodobně už nevystačíte. Ale kdo má alespoň hrubou představu expozičního trojúhelníku clona/ISO/čas, tak se s námi do ateliéru bát rozhodně nemusí.

3) Komunikace s modelem. Často kritická a většinou podceňovaná fáze fotografování. Světla svítí, fotoaparát je připraven, modelka stojí a čeká. Co teď? Úspěch ateliérové fotografie stojí na emocích a výrazu modelky, na jejích gestech, postoji. Modelka se potřebuje cítit dobře, pochopit záměry fotografa, chápat jeho instrukce. Osvědčené rady zkušeného fotografa podpoří vaši empatii a pomohou získat potřebné sebevědomí.

 

Portrét v ateliéru

Foto: Karel Vlček

 

Přes všechna úskalí je fotografování v moderně vybaveném fotografickém ateliéru, s krásnou modelkou a se zkušeným profesionálním fotografem po boku prostě zážitek!

Užít si ho s námi můžete aktuálně na kurzech:

Fotografování uměleckého aktu, Brno, 30.1.2016

Produktová a reklamní fotografie, Brno, 12.2.2016

Portrétní fotografie v ateliéru, Praha, 31.1.2016

 

Autor článku: Magdaléna Chalupová

 

Akt

Foto:  Ing. Nikol Varčevová